Chaharky

Jídelníček

Co jíst a pít před zápasem?                                                                

 

Snídaně

1. Cereálie (Chocapic, Corn flakes , …..) s jogurtem, celozrnný rohlík či jiné pečivo s máslem a sýrem nebo marmeládou, medem, jogurt, ovoce, čaj, 100% ovocný džus ředěný vodou (může být kousek libové šunky na pečivo, ale před aerobními tréninky nezatěžovat žaludek větším množstvím bílkovin, dlouho se tráví!)

2. Zcela nevhodná jsou vajíčka nebo párky - příliš těžko stravitelná strava, žaludku bude trvat min 2 hod., aby tuto stravu zpracoval, to sníží možnosti aerobního výkonu při zápase.

3. Snídaně by měla být nejméně 1,5 hod. před zápasem

4. Pohlídat pitný režim!!! (pohlídat, aby hráčky vypily ještě před prvním zápasem min. 0,5 l tekutin - čaj, voda, minerálka bez bublin, slabý sirup, vodou více ředěný 100% ovocný džus (případně hypotonický sportovní nápoj vhodný pro děti), ne mléko, sladké limonády jako Kofola, Mirinda atd.)

 

Půl hodiny před zápasem

Půl banánu, 0,25 l tekutiny (ne však více, i to je náplň pro žaludek, se kterou se musí poprat)

 

Po zápase

1. Doplnit tekutiny - může být sladší pití: neředěný ovocný džus, čaj, voda, voda se sirupem, sportovní nápoj vhodný pro děti…

2. Doplnit sacharidy - neředěný džus, sušenka, banán, musli tyčinka, cereálie s jogurtem,…

3. Polévka - doplní i tekutiny a minerály

4. Banány, pomerančový džus i hrozinky obsahují hodně draslíku, který se ztrácí pocením a jeho nedostatek může vést ke křečím, a který také zlepšuje mozkovou činnost a zrychluje reakce)

 

Večeře po zápase

1. Celozrnnou rýži nebo těstoviny, už zařadíme větší podíl bílkovin a více zeleniny.

2. Můžeme přidat palačinku s marmeládou nebo ovocný salát s bílým jogurtem. Může následovat ihned po jídle nebo s časovým odstupem

3. K pití po skončení zátěže jsou vhodné nápoje s obsahem CO2, které napomáhají regeneraci organismu (nepít před a mezi zátěží!!)

 

Co jíst při turnajích?

 

Turnaje začínají většinou brzy ráno, je tedy nutné dbát už na večeři předcházejícího dne - důraz na polysacharidy ve stravě (nalézají se v obilovinách, luštěninách, ovoci, bramborách a zelenině)

 

Doplňování energie mezi zápasy:

1. Müsli tyčinka, cereálie (nepříliš sladké), hrozinky, celozrnná sušenka (hradí aktuální potřebu sacharidů po aerobním zatížení a zabrání vyčerpání jaterního cukru, obsahují polysacharidy i monosacharidy - tělo z nich čerpá sacharidy okamžitě (monosacharidy, jednoduché cukry, jdou ihned do krve) i postupně (polysacharidy, složené cukry, tělo je postupně štěpí a vstřebává)

2. Mezi zápasy potom doplňovat tekutiny po menších dávkách

QR Code

Design & Programming Core Trade s.r.o. | Product by CoreWEB © 2012 | Všechna práva vyhrazena | HTML | CSS | SEO